Hříšníci ve spamových pastech

13. 3. 2019 11:00

Na této stránce poskytujeme aktuální přehled odesílatelů s adresou v doméně CZ, nebo odesílajících z Českých sítí za posledních 30 dnů, kteří nedodržují pravidla a zasahují spamové pasti.

Co je to spamová past?

Spamová past je schválně nastrčená e-mailová adresa, která slouží pro odhalování těch, kdo nedělají e-mail marketing správně. Existuje mnoho druhů pastí, v tomto případě jsou data rozdělená na tyto základní 3 typy:

 • pristine – to je e-mailová adresa, která byla založena výhradně jako spamová past, nikdy se nikam nezaregistrovala, nikdy nedala souhlas se zasíláním newsletterů. Ve vaší databázi se mohla objevit z různých důvodů:
  • koupili jste databázi (přeprodávané databáze jsou jich plné, dokonce se dá zjistit, od koho nebo jakou databázi jste koupili)
  • skenujete internet a sami si vyhledáváte e-maily (tzv. harvestování)
  • někdo vám ji tam zadal schválně (nejčastěji konkurence, otrávený zaměstnanec, apod.)
  • někdo ji tam zadal omylem (překlep, nebo nešťastná náhoda)
 • recyklované – to je e-mail, který dřív používal skutečný člověk, dokonce se mohl i legálně zaregistrovat k vašemu newsletteru. Jenže pak tu schránku přestal používat. Po nějaké době mu provozovatel napsal, že se do ní dlouho nepřihlásil a pokud se do ní např. do měsíce znovu nepřihlásí, tak ji zruší. Pak ji skutečně zruší a všem, kdo do ní něco posílají korektně vrací, že schránka neexistuje (to by pro každého měl být jasný signál pro vyřazení příjemce z databáze!). Jenže po nějaké delší době ji tajně zase obnoví a už ji používá jen jako past. Pro odesílatele se tato schránka už tváří jako normálně doručená, jen to bohužel je past.
 • překlepové – to jsou pasti na překlepových doménách (takové, které se často zaměňují za skutečné). Např. v našich statistikách vidíme víc než 100 různých verzí domény Seznam.cz (např. seynam.cy, sezmam.cz, apod.). Spousta z nich slouží jako spamové pasti.

Škodlivost jednotlivých typů pastí (jejich dopad na reputaci) se pochopitelně liší. Za zásah překlepové dostanete max. pár bodů do spamového skóre. Zásah recyklované už je horší, tady záleží na tom, kolik jich trefíte a pristine může být katastrofa. Seznam.cz např. deklaroval, že bude stačit jeden jediný zásah do jejich pristine pasti a máte utrum na pořád! Stejně tak ale (zatím) platí, že Seznam nepoužívá ani překlepové ani recyklované spamové pasti.

Jen pro úplnost: zásah = že pošlete do takové schránky NEWSLETTER! Double opt-in e-maily, transakční zprávy nebo osobní pošta vám v reputaci neuškodí.

Máte zájem o přístup ke kompletním reportům ze spamových pastí?

Kompletní reportovací nástroj umožňuje filtrovat data podle typu zásahů, zdroje, poskytovatele, IP adresy, odesílatele i předmětu zprávy a nabízí i několikaměsíční archiv. Přístup k těmto datům je dostupný jako komerční služba za měsíční či zvýhodněný roční poplatek. Pokud má Vaše společnost zájem monitorovat ať už vlastní, či konkurenční kampaně, nebo provádět rešerše klientů, neváhejte nás kontaktovat